• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Disney’in 21st Century Fox’u satın alması onaylandı
Disney'in 21st Century Fox'u satın alması onaylandı

Disney’in 21st Century Fox’u satın alması onaylandı

ABD Adalet Bakanlığı, The Walt Disney’in 21st Century Fox’u 71,3 milyar dolara satın almasına 22 bölgesel spor kanalını satması şartıyla ruhsat verdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, dünyanın en aka medya ve eğlence şirketlerinden The Walt Disney’in 22 bölgesel spor kanalını satması halinde 21st Century Fox’u bünyesine katabileceği bildirildi.

İki şirketin birleşmesinin, laf konusu kanalların satılmaması durumunda spor programlarının fiyatlarında artışa sebep olacağı kaydedilen açıklamada, The Walt Disney’in bu şartı kabul ettiği duyuruldu.

Şirket, onaylanan 71,3 milyar dolarlık satın alma kapsamında, 21st Century Fox’un film stüdyolarının, X-Men, Avatar, Simpsons ve National Geographic gibi mühim yapımlarının yayın haklarına sahip olacak. Ayrıca, 21st Century Fox’un on-line televizyon ağları Hulu ve Sky’daki yüzde 39’luk hissesi Walt Disney’in kontrolüne geçecek.

Buna karşın, Fox News, Fox Business ve Fox spor kanalları satın almanın bir parçası olmadığından milyarder iş adamı Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu Fox Entertainment Group’un bünyesinde etkinlik göstermeye devam edecek.

Walt Disney, 21st Century Fox’u satın alabilmek için şirkete ilk olarak Aralık 2017’de 52,4 milyar dolar öneri etmişti. 

Bu teklif, kablolu TV şirketi Comcast ile yaşanan rekabet dolayısıyla kademeli olarak 71,3 milyar dolara yükseltilmişti.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir