• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / “D-8 ülkeleri arasında ticaret kolaylaştırılmalı”
"D-8 ülkeleri arasında ticaret kolaylaştırılmalı"

“D-8 ülkeleri arasında ticaret kolaylaştırılmalı”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) arasında birçok alanda işbirlikleri olduğunu ancak bu potansiyelin kullanılamadığını belirterek, “D-8 ülkeleri arasındaki ticareti kolaylaştırmak gerekiyor.” ifadesini kullandı.

TOBB’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, D-8 ülkeleri büyükelçileri, birliğin ev sahipliğinde iftarda bir araya geldi.

Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada, D-8 ülkeleri arasında ticaret, tarım, sanayi, turizm, enerji ve ulaştırmaya kadar birçok alanda sektörel bazda işbirlikleri olduğunu ancak bu potansiyeli kullanamadıklarını belirtti.

D-8 ülkelerinin 3 kıtaya yayıldığına ve varlıklı tabii kaynaklara sahip olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Zengin tabii kaynaklara sahibiz. Dünyanın yaklaşık yedide birini teşkil eden, genç ve dinamik nüfusumuz var. Yıllık ortalama büyüme oranımız birçok Batılı ülkenin üzerinde, yüzde 6’lar düzeyinde seyrediyor. D-8’i kurulduğunda bin 820 dolar olan şahıs başına düşen ulusal gelir ortalamamız, bugün 4 bin 500 doları aştı. Toplamda 1,1 milyar nüfusumuz ve 3,7 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğümüz var. Ancak sahip olduğumuz imkanlarla karşılaştırınca, bu rakamla mesut olmamız olası değildir. Ticaretten ziraat ve sanayiye, turizmden enerji ve ulaştırmaya kadar birçok alanda sektörel bazda iş birlikleri bulunuyor ancak bu potansiyelimizi kullanamıyoruz. Daha fazla ticaret yapmalıyız. Daha fazla üretmeliyiz. Genç nüfusumuza daha iyi meslekler, daha parlak bir istikbal bırakmalıyız. Bunun için, evvel D-8 ülkeleri arasındaki ticareti kolaylaştırmak gerekiyor.”

Vize kolaylığı, gümrük ve tercihli ticaret anlaşmalarının imzalanıp yürürlüğe girmesinin fazla mühim olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu alanlarda lüzumlu adımlar atılabilirse, 100 milyar dolar civarında olan D-8 içi ticaretin, kısa sürede 5 misline kadar artabileceğini anlatım etti.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin D-8 devre başkanlığı ile D-8 Ticaret ve Endüstri Odaları Federasyonu (FCCI) devre başkanlığını TOBB’un üstlendiğini hatırlatarak, TEPAV tarafından yapılacak çalışma ile D-8 üyesi ülkeler arasında iktisadi işbirliğini daha ileri düzeye taşımayı hedefleyen bir stratejik yol haritası geliştireceklerini bildirdi.

“En kuvvetli üçüncü ekonomik blok olacak”

D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Datuk Cafer Ku Şaari de D-8’in yeniden aktive edilerek, yeni bir dinamizm kazandırılması gerektiğini belirtti.

Şaari, 2050 yılında D-8 ülkelerinin dünyanın en kuvvetli 24 iktisat arasına gireceğini belirterek, yekün 38 trilyon dolarlık bir gayri safi ulusal hasılaya sahip olacaklarını, bunun D-8 ülkelerini Çin ve Hindistan’dan sonra en kuvvetli üçüncü ekonomik blok haline getireceğini kaydetti.


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir