• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Çin ve AB’den DTÖ için ortak çalışma grubu
Çin ve AB'den DTÖ için ortak çalışma grubu

Çin ve AB’den DTÖ için ortak çalışma grubu

 Avrupa Birliği (AB) ile Çin, ABD’nin hariç ticarette attığı tek taraflı adımlara karşı Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarını günün koşullarına göre revize etmeyi amaçlayan çalışma grubu kurma kararı aldı.

AB Komisyonunun İstihdam, Büyüme, Yatırımlar ve Rekabetten Sorumlu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Pekin’de gerçekleştirilen 7. Üst Düzey Ekonomi ve Ticaret Diyaloğu toplantısının ardından yaptıkları açıklamada, uluslararası serbest ticaret kurallarını DTÖ çerçevesi içinde modernize etmek üzere ortak çalışma grubu kurmayı kararlaştırdıklarını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal edilen teknoloji ürünlerine getirdiği gümrük artışı sonrası yaşanan tartışmaların DTÖ kurallarının günün şartlarına göre modernize edilmesi gerektiğini ortaya koyduğunu anlatım eden Katainen, “Her ne kadar hariç ticarette tek taraflı adım atmak DTÖ ilkelerine ve kurallarına aykırı olsa da ABD’nin böyle bir yola başvurması DTÖ’nün var şartlara göre güncelleme gereğini bize hatırlatıyor.” dedi.

Katainen, atılan adımın AB’nin laf konusu tartışmada Çin’den yana tavır aldığı anlamına gelmediğini belirtti.

Ortak çalışma grubunun, gümrük tarifelerinin yanı dizi devlet teşvikleri ve mecburi teknoloji transferi gibi korumacı tedbirlerin hariç ticarete etkisini ele alacağı anlatım edildi.

Tüm dünyada üreticiler, ABD ile Çin arasındaki anlaşmazlık sonrasında diğer hükümetlerin de gümrük tarifelerini yükseltmesiyle dünya ekonomisinde korumacı bir döneme girilmesinden ve bunun küresel ticareti yavaşlatarak ekonomik durgunluğa neden olmasından kaygı ediyor.

ABD’nin 1 Haziran’da AB’den ithal çelik ürünlerine yüzde 25, alüminyum ürünlerine yüzde 10 gümrük tarifesi getirmesine karşılık AB, geçen hafta 3,3 milyar dolarındaki Amerikan ithal mallarına ilişkin ek gümrük tarifelerini duyurmuştu.

Çin de ABD’nin 6 Temmuz’da 34 milyar dolar değerindeki çelik ve alüminyum ihraç ürününe yüzde 25 gümrük vergisi getirmesinin ardından, 50 milyar dolar değerindeki ABD mallarına aynı oranda gümrük vergisi açıklamıştı.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir