• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Borsa / Brüt Takas Nedir? Brüt Takas Hakkında Bilinmesi Gerekenler
brt

Brüt Takas Nedir? Brüt Takas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsa ile ilgileniyorsanız mutlaka duyduğunuz bir terimdir brüt takas. Peki nedir bu brüt takas, neden uygulanır bunları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Brüt Takas Nedir? Brüt Takas Hakkında Neler Bilmem Gerekli?

Öncelikle brüt SPK tarafından votalitenin yüksek olduğu hisse senetlerine uygulanır. Brüt takas dediğimiz olay SPK’nın web adresinde “netleştirmenin kaldırılması” olarakta ifade edilebiliyor. Brüt takas getirilen hisse senedinde internet üzerinden yapılan bütün işlemlere kapatılır. Hisse senedi ile ilgili işlem yapmak isteyen yatırımcı aracı kurumu ile yüz yüze görüşerek ya da telefon aracılığı ile işlem yapabilir. Ayrıca brüt takasa alınan hisse senedinde yatırımcılar kredili işlem yapamazlar yani sadece hesaplarındaki nakit kadar işlem yapabilirler. Satış için ise sadece hesabındaki lot miktarı kadar işlem yapabilirler.

Şirket Neden Brüt Takasa Alınır ve Ne Kadar Sürer?

Brüt takasa alınan bir şirkete ait elinizde lot var ise satış işleminin gerçeklemesi için fiziki olarak da işlem görmesi gerekiyor.Brüt takasa alınma sebebi kredili alım ve açığa satış işlemi bu hisse senedinde yapılamadığı için votalitenin önüne geçiliyor. Böylece hisse senedinde spekülatif hareketler önlenmiş oluyor. Hisse senedinin ne kadar süre ile brüt takasa alınacağına SPK karar veriyor, yani belli bir süresi yok bazen süreli olurken bazen süresiz olabiliyor.

 

 

Gelen Aramalarbrüt takas nedir, brüt takasa giren hisse yükselirmi, bürüt takas nedir

Yazar admin

Check Also

bh

Borsada Hacim Nedir?

Borsada Hacim Nedir? Borsada hacim dneilen birim alış ve satışların toplamına denir. İşlem hacmi, menkul …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir