• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Yatırım Makaleleri / Borsada Yeniyim Hangi Hisse Senedini Almalıyım ?
fff

Borsada Yeniyim Hangi Hisse Senedini Almalıyım ?

Borsada yeni yatırım yapacak yatırımcılar için altın soru “hangi hisse senedini almalıyım” ya da ” hisse senedi seçimi” muhtemelen bunlar google da bu konu ile ilgili
en çok araştırılan anahtar kelimelerdir. Hangi hisse senedini almalısız bu konuda “şunu alırsanız şu kadar kazanırsınız” ama bunu alırsanız “şu kadar kaybedersiniz”
diyemeyiz. Çünki en iyi analizciler dahi örneğin warren buffett dahil hata yapmıştır 🙂 Fakat bu konuda dikkat ediceğiniz bazı şeyler var bunları kaynak olarak paylaşabiliriz.

1. Ufak kağıtlar kesin 30 adet. Bu ufak kağıtlara bist30’daki bütün kağıtları yazın daha sonra bu kağıtları katlayarak poşetin içine atın ve gözünüz kapalı 1 tanesini seçin.
Hangisi gelir ise ona yatırım yapın.. Tabiki bu bir şaka idi 🙂 böyle yatırım yapılmaz..

Öncelikle arkadaşlar kendinizi “YATIRIM” kelimesine adapte edin. Yatırdığınız birikiminizi “yatıracaksınız”, hemen ertesi gün milyarder yada milyoner olmayı hayal etmeyin yada hemen ertesi gün kar ya da zarar edecekmiş gibi de düşünmeyin.
Siz yatırım yapıyorsunuz Altın kuralımız bu olsun. Arsa ya da gayrimenkul yatırımı yaptığınız zaman gidip bakıyormusunuz sürekli tabiki hayır 🙂 o yüzden yatırım yaptığınızı
aklınızdan çıkarmayın..

* Yatırım yapmadan önce, şirketin alım için doğru zamandamı olduğuna emin olunuz. Yani alacağınız hisse senedi borsa endeksi ile ne kadar birlikte hareket ediyor. Birlikte hareket ediyor ise endekse baskı kuracak jeopolitik gelişmeler var mı?
Borsa yatırımcısı ya da diğer ensturmanlarda yatırım yapacak iseniz saten jeopolitik gelişmeleri sürekli takip etmeniz gerekiyor. En yakın tarihten örnek vermek gerekir ise ekim 2017 tarihi içerisinde yaşadığımız “abd vize yasağı” konusu olsun. Bu yasak sırasında
borsada yada herhangi bir yatırım portfoyünüz yoktu ise ben size kısaca olan durumu söyleyeyim. Dolar 3.6x tl fiyatdan 3.8x tl lere çıktı ertesi gün borsa da sert düşüş görüldü. Yani
jeopolitik olayları yani kriz anını fırsata çeviren yatırımcılarda oldu o an düşük fiyatdan alıp tepki alımı geldiği sırada kar elde etmiş oldu. Bu yüzden kendiniz de jeopolitik olayları kafanızda netleştirip uzun vade için yatırım yapmanın o an doğru olup olmadığını analiz etmeniz gerekiyor.
Çünki yatırımınız uzun vade de olsun ne kadar ucuza alır iseniz o kadar çok kar sahibi olacaksınız.

* Borsada hisse senedi piyasasında ilk yatırımınız ise kağıdın günlük hareketlerini ve şirket hakkında analiz konusunda kendinizi geliştirmek istiyoriseniz, alış fiyatından alış yapmış gibi düşünerek
para yatırmadan takip etmeniz ön fikir sahibi olmanızı sağlar. Hiç yatırım yapmadığınız bir piyasada elinizdeki para ile bilinçsiz hareket etmek, ehliyeti yeni almış bir kişinin trafikte araba sürmesi gibidir.

* Borsada hisse senedi yatırımcığında yeni iseniz ilk önceliğiniz parçalı alım yapmak olsun. Yani şirketi araştırdınız ve doğru şirkete yatırım yapacağınıza inanıyorsunuz
ya da yatırım danışmanınız size bir kağıt önerdi uzun vade yatırım yapabileceğiniz. Parçalı alımlar la düştükçe alım yapmanız bu süreçte yani ilk alım sürecinde daha rahat hissettirecektir.

 

(* SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR..)


Yazar admin

Check Also

hissesenedi

3 Adımda Hisse Senedi Piyasası

Bu yazımızda ilk defa borsa, hisse senedi piyasasına yatırım yapacak yatırımcılar için hızlıca ne yapmaları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir