• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Yatırım Makaleleri / Borsada Tuzağa Düşmeyin!
vvr

Borsada Tuzağa Düşmeyin!

Genellikle hisse senedi piyasasında günlük işlem hacmi düşük ve halka çıklık oranı düşük olan hisse senetleri üzerinden manipülasyon yapıldığı görülmektedir. Yani nedir bu hareketler.. Yükselmesi ya da düşmesi için bir sebep yokken bazı kişiler, gruplar tarafından manipüle edilerek sebepsiz düşüş ve çıkış lar yapmasıdır. Borsa piyasasında eğer yatırımcının elinde ilgili şirkete ait çok fazla hisse senedi var ise borsa dili ile buna “keriz silkeleme” deniyor.

Şirket hisselerini toplamak isteyen grup ya da kişi hisse senedi üzerinde satış baskısı kuruyor. Bu sırada şirket ile ilgili olumsuz haber ler yayılıyor ve şirkete yatırım yapan yatırımcıların beklentileri olumsuza döndürülerek ellerindeki hisse senetlerini sattırıyorlar ve satılan hisse senetlerini topluyorlar. Manipülatörler hisse senedini yeteri kadar topladıktan sonra yine borsa terimi olan “gel gel” yaparak hisse senedinin fiyatını yükseltiyor ve hedefledikleri fiyata gelince ellerindeki bütün hisse senetlerini satıyorlar.

Bu konu ile ilgili Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan’ın bir röportajında verdiği bölümü aynen burada paylaşıyorum;

Bahçuvan, “Mümkünse kısa vadeli işlemlerden kaçının. Bazı yatırımcılar hisse alırken ne bilançoya ne şirketin sahiplerin ne beklentilere, hiçbir şeye bakmıyor. Sonrasında da büyük zararlar oluşuyor. Kısa vadede çok yükselmiş hisselerde geri çekilme riski vardır. Alacaklarsa da bunu bilerek alsınlar.”

Yazar admin

Check Also

hissesenedi

3 Adımda Hisse Senedi Piyasası

Bu yazımızda ilk defa borsa, hisse senedi piyasasına yatırım yapacak yatırımcılar için hızlıca ne yapmaları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir