• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Yatırım Makaleleri / Borsada Para Batırmak
be banner

Borsada Para Batırmak

Bu yazı tamamen yeni yatırımcılar için yazılmıştır.

Hisse senedi piyasasına yenisiniz. Bu piyasada ilk yatırımınızı yaptınız ve kulaktan dolma bilgiler ile bir şirkete yatırım yaptınız. Şansınız yaver gitti ve ilk yatırımınız olmasına rağmen kısa vade de para kazandınız ve bu kazanma duygusu bu işte çok güzel ve rahat kazanıldığını size hissetirdi. İşte tam da bu noktada tehlike çanları sizin için çalıyor ve birikiminizi kaybetmek için ideal bir adaysınız. İlk yatırımınız olmasından dolayı yatırım miktarınız düşüktü doğal olarak kar oranınızda düşük kaldı bunu yükseltme hazzzı doğdu içinizde… Artık kredi, borç, araba zaten kenarda yatıyor arabayıda satıyım gibi düşünceler kafanızdan geçiyor.

Çünki çok yatıracaksınızki daha çok kazanabilesiniz. İşte bu nokta yeni yatırımcı için hisse senedi piyasasının kumar a döndüğü nokta. Yeni yatırımcı hisse senedi nereden alınır nereden satılır bilmediği için ve en önemlisi sürekli yükselen bir kağıdı neden yükseldiğini araştırmadan aldığı için çok yüksek fiyatlarda elinde lot ile kalabiliyor. Hisse senedinin geçmişine bakınca zaten bu yükselişi destekleyici ne teknik ne temek bir dayanak yok. Belki uzun yıllar elinde bekliyecek belkide nasılsa yükselir beklentisi ile uzun yıllar beklemek zorunda kalacak. Bu yüzden yeni yatırımcıların muhakka bir portföy yöneticisi ya da yatırım danışmanı ile jeopolitik ve şirketsel gelişmeleri değerlendirerek alım/satım yapmalarını öneriyoruz. İşinizi şansa bırakmayın. Aklınıza yatan pozisyonları işleme koyun ve yatırım olduğunu unutmayın.

Hisse senedi piyasasında jeopolitik gelişmeler dışında en önemlisi yatırım yapacağınız şirketin beklentisi ne? , dönem sonu bilançoları ne durumda? , yatırımcıyı teşvif edecek ne gibi hareket ler yapıyor.. gibi kriterleri cevaplandırmanız gerekiyor. Unutmayın borsada işlem yapılan bir pozisyona aşık olunmaz. Hiç kimse kimseye 1tl vermiyorken kimse size kolay yoldan para kazandırmaz. Kulaktan dolma bilgiler ile kesinlikle pozisyon açmayın.


Yazar admin

Check Also

hissesenedi

3 Adımda Hisse Senedi Piyasası

Bu yazımızda ilk defa borsa, hisse senedi piyasasına yatırım yapacak yatırımcılar için hızlıca ne yapmaları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir