• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Borsa / Borsada Nasıl Yatırım Yapabilirim?
ytrmnslyplr

Borsada Nasıl Yatırım Yapabilirim?

Borsada Nasıl Yatırım Yapabilirim?

Borsa’ da yatırım yapmak istiyorsanız yapacağınız ilk şey banka ya da güvendiğiniz bir yatırım kurumuna giderek yatırım hesabı açmak istediğinizi söylemek kadar basit. Artık siz de borsada yatırım yapabilirsiniz.

Hisse Senedi Alım Satım Nasıl Yapılır? Hisse Senedi Alıp Satarken Neyle Karşılaşacağım ?

Banka yada aracı kurum aracılığı ile borsada işlem gören şirketlere yatırım yapabilirsiniz. Aracı kurumunuz un internet sayfası yada mobil uygulamasıı ile hisse senedi alım satım yapabilirsiniz. Standart olarak internetten takip ettiğiniz borsa (bist100) endeksi ve şirket  endeksleri  15dk gecikmeli olarak görünmektedir. Canlı olarak endeks takibi yapmak istiyorsanız bütün aracı kurumlarda  değişiklik göstermekle beraber aylık ücret karşılığında ( aylık işlem hacminize göre bazı aracı kurumlar ücretsiz veriyor bu hizmeti) canlı olarak anlık takip edebilirsiniz, bu konu ile ilgili aracı kurumunuzun ile görüşmeniz gerekmektedir.

Hisse senedi alıp satar iken karşılaşacağınız bir diğer şey ise komisyon oranıdır. Komisyon oranınız yine aracı kuruma göre değişmektedir. Hisse senedi alırken ve satarken aracı kurumunuz belirli oranlarda kesinti yapar.

 

Hisse Senedi Sattım Para Hesabımda Görünmüyor?

Hisse senedi satış işlemlerinde ödeme süresi ne kadardır, hisse senedi sattım parası ne zaman hesabıma geçer, hisse senedi satışta para ne zaman hesaba geçer?  Gibi sorular yeni yatırım yapan yatırımcılar tarafından sıklıkça sorulur.

Sattığınız hisse senedi tutarı komisyon tutarı düşüldükten sonra 2 iş günü (işlemden sonraki 2. İş günü) hesabınıza düşmektedir.

Örneğin, Pazartesi satış yaptığımızda Çarşamba günü, Cuma günü satış yaptığınızda ise Salı günü hesabınıza paranız yansır.

 

Satış Sonrası Hesabıma Düşmeyen Para ile Borsada İşlem Yapabilir miyim?

Bu sorunuzun cevabı evet. Satış yaptıktan sonra hesabınıza düşmese dahi para sizin nezrinizde olduğu için borsada farklı şirket lere yine yatırım yapabilirsiniz.

 


Yazar admin

Check Also

bh

Borsada Hacim Nedir?

Borsada Hacim Nedir? Borsada hacim dneilen birim alış ve satışların toplamına denir. İşlem hacmi, menkul …