• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Yatırım Makaleleri / Borsada Keriz Silkeleme Operasyonu
krb

Borsada Keriz Silkeleme Operasyonu

Bu hafta portalımıza gelen sorular içerisinde, borsada sıkça duyulan keriz silkeleme nedir? sorusuna istinaden örneklerle bunu anlatmaya çalışacağız. En basit anlamı ile spekülasyon ve manipülasyon hareketler ile  bir hisse senedini yalan haberlerle yüksek fiyatlara çıkartıp daha sonra bu fiyattan diğer yatırımcılara satarak hisse senedini şişirilmiş fiyat dan satmaktır. Şişirilmiş fiyata gelen hisse senedi sert satış gelmesi sonucu ilk başladığı fiyatın dahi altına düştüğü görülmüştür.

Keriz Silkeleme Operasyonu’nun İşleyiş Süreci,

Keriz silkeleme operasyonuna başlamadan önce bir grup öncelikle işlem yapacağı gündemde olmayan bir hisse senedini seçiyor. Bu hisse senedi genellikle halka açıklık oranı düşük ve işlem hacmi düşük şirketlerin hisse senetleri oluyor. Eğer seçilen şirketin hisse senedi çok fazla yatırımcının portfoyunde bulunuyor ise bu hisse senetlerini toplamak gerekiyor. İşte operasyon burada başlıyor. Bu şirketin hisse senetlerini toplamak isteyen grup satış baskısı oluşturarak hisse senetlerini topluyor. Tabi hisse senetlerini toplamak için şirket ile ilgili olumsuz ve asılsız haberler piyasaya lanse ediliyor. Günümüzde internet ne kadar yararlı olsa da sosyal ağ, internet siteleri aracılığı ya da medya aracılığı ile bu haberlerin yayılması çok zor olmuyor. Yatırımcılar kar durumunda olan kar pozisyonundan daha fazla zarar etmemek için, zarar da olan yatırımcı ise daha fazla zarar etmemek için elindeki hisse senetlerini satıyor. Bi taraftan ise operasyonu yapan grup hisse senetlerini topluyor.

Bu aşamadan sonra yeteri kadar hisse senedi toplandıktan sonra piyasa tabiri ile gel gel yapılması gerekiyor. Yani suni hareketler ile yine şirket ile ilgili asılsız olumlu haberler yayılarak  fiyatı yükseltiliyor. Hisse senedinin nereden nereye geldiğine bakmadan, sürekli yükselen bu hisse senedin den para kazanmak isteyen yatırımcı hisse senedini aldıktan sonra bu grup ellerindeki hisse senetlerini yüksek fiyat dan satıyor. Bu işlem keriz silkeleme operasyonu adı altında ülkemizde daha önce yaşanmıştı. İnternetden bu konu hakkında haberleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu yüzden makalelerimizde yazdığımız yazıların ortak noktası araştırmak, kulaktan dolma bilgiler ile yatırım yapmamak ve hiç bir şey bilmiyor isek bir yatırım danışmanı ile istişare yaparak yatırım yapmak. Borsa piyasasında ve real hayatımızda hiç kimse kimseye durduk yere para kazandırmaz bunu unutmamamız gerek. Bir araç alırken nasıl sorgulatıp bir ustaya gösteriyorsak hisse senedi piyasasında da ince eleyip sık dokumamız gerek. Kulaktan duyma bilgilerle yatırım yapmadan, belkide spekülasyon bir hareketin parçası olduğumuzun farkına olmadan zar zor biriktirdiğimiz birikimlerimizi kötü niyetli insanlara kazandırmış olabiliriz.

Borsada kazanmak çok zor değil 3 altın kural ;

* Doğru araştırma
* Olabildiğince uzun vade
* Piyasayı doğru yorumlamak (jeopolitik ve şirketsel)

 

Gelen Aramalarborsa operasyonu, hisse operasyon

Yazar admin

Check Also

hissesenedi

3 Adımda Hisse Senedi Piyasası

Bu yazımızda ilk defa borsa, hisse senedi piyasasına yatırım yapacak yatırımcılar için hızlıca ne yapmaları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir