• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Yatırım Makaleleri / Borsada Geleceğe Yatırım
br

Borsada Geleceğe Yatırım

Borsa uzun zamandır yatırımcıların birikimlerini enflasyona karşı korumak hemde birikimlerini değerlendirmek için kullandığı bir yatırım aracıdır. Borsada yatırım yapan herkesin odak noktası doğal olarak para kazanmaktır. Fakat yeni yatırımcıların borsaya karşı dış etmenlerden dolayı ön yargısı vardır. Bu ön yargı “borsada para kazanılmaz” , “borsada sadece büyük yatırımcı kazanır” gibi ön yargılar yatırımcıları korkutup borsada yatırım yapmalarını engeller. En basit mantıkla büyük yatırımcı büyük, küçük yatırımcı küçük kazanır.. Çünki yatırılan nakit miktarı ona göre kar ya da zarar getirmektedir.

Küçük yatırımcıların en çok sorduğu soru küçük yatırımcının borsada para kazanması mümkün mü? evet mümkün.

Ön yargıların aksine borsada gerçekten kazanamadan para kaybeden yatırımcı ların en büyük eksiği bilgi ve tecrübe eksikliği, tabi birde hızlı para kazanma hırsı. Aldığı hisse senedi ile ilgili herhangi bir bilgisi olmadan tamamen kulaktan dolma bilgiler ile alış-satış işlemi yaptığı için olası düşüşlerde panikleyip satıyor ve durmaksızın yine bilgi ve tecrübesiz olarak başka hisse senedine giriyor. Böyle böyle sermayeyi eriten acemi yatırımcı sayısı azımsanmayacak akdar fazla. Bu sebeple insanalrda borsaya karşı bir ön yargı var. Borsada ilk kez işlem yapcaksanız öncelikle “YATIRIM” yani parayı yatıracağınızı unutmayın. Hemen kazanıp ertesi gün jeopolitik ya da şirketsel olumsuz bir haberden düşebilir. Yeteri kadar bilgi ve tecrübe sahibi oluriseniz aklınız sizi yönlendirecektir. Portalda bu konunun içeriği iel ilgili çeşitli yazılar mevcut. Bir hisse senedi çok yükseldi diye düşmez ve çok düştü diye yükselmez.. Eğer hisse senedi piyasasına yabancı ve tecrübenizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız bir portföy yöneticisinden mutlaka yardım almalısınız. Panik satışı ya da daha yükselecek iken erkenden satma durumuna karşı kendinizi güvenceye alabilirsiniz.

Borsanın geçmiş hareketlerine bakariseniz bist100 ve 50 endexin de en kısa 1 yıl vade de herhangi bir zaman aralıgında muhakkak kazanç olduğunu göreceksiniz. Borsanın anahtar kelimesi “sabır” dır. Olası kriz zamanı ne zaman alıp ne zaman satacağınızın analizini yapmak tepki yükselişlerinde yine size kazanç sağlayacaktır.


Yazar admin

Check Also

hissesenedi

3 Adımda Hisse Senedi Piyasası

Bu yazımızda ilk defa borsa, hisse senedi piyasasına yatırım yapacak yatırımcılar için hızlıca ne yapmaları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir