• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Yatırım Makaleleri / Borsada Derinlik Takibi Yapmak
derinlikborsa

Borsada Derinlik Takibi Yapmak

Yeni yatırımcılardan tarafından sorulan sorulardan bir tanesi “kısa vade hisse senedi alırken neye dikkat etmeliyim” evet bu sorunun %25 lik cevabı bu.. Borsada derinlik takip etmek…

Öncelikle derinlik takibinin ne olduğunu açıklamak istiyorum. Borsa da derinlik olarak tabir edilen olay hisse senedi nin fiyat kademelerinde ne kadar lot alış/satış ve kaç kişi tarafından emir girildiğini gösteren anlık bir tablo uygulamasıdır. Bu derinlik uygulamasını bazı aracı kurumlar müşterilerine ücretsiz olarak sunar, bazı kurumlar ise cuzi bir miktar aylık olarak lisans yani görüntüleme ücreti talep eder. Bunun ile alakalı aracı kurumunuz dan bilgi alabilirsiniz.

Gelelim neden bu derinlik uygulamasının kısa vade de önemli olduğuna.. Kısa vade yatırımcılar hangi kademede ne kadar alış ne kadar satış anlık olarak alınan lot emir sayıları gibi bilgileri anlık olarak gördüğü için kısa vade pozisyonunu o anki duruma göre değerlendirerek riski minimilize eder.

İlk satırda kısa vade yatırım için %25 lik dikkat edilecek konu derinlik mevzusu geri kalan analiz edilmesi gereken olaylar.. %25 jeopolitik risk, %25 şirketin beklentisi, %25 risk algınız.. olarak düşünebiliriz.

Örnek derinlik takip uygulama görüntüsü; (örnek olarak seans sonu 18:00/18:10 arası alış satış emirlerini göstermektedir)

be-banner

 

Gelen Aramalarborsa derinlik

Yazar admin

Check Also

hissesenedi

3 Adımda Hisse Senedi Piyasası

Bu yazımızda ilk defa borsa, hisse senedi piyasasına yatırım yapacak yatırımcılar için hızlıca ne yapmaları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir