• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Boeing İranlı havayolu şirketleriyle anlaşmaları iptal etti
Boeing İranlı havayolu şirketleriyle anlaşmaları iptal etti

Boeing İranlı havayolu şirketleriyle anlaşmaları iptal etti

Amerikalı tayyare üreticisi Boeing’in ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları nedeniyle İranlı havayollarıyla yaptıkları anlaşmaları iptal ettiği ve hiçbir teslimat yapmayacağı bildirildi.

Boeing yetkilisi, Fransız havadis, bilgi, salık ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, Boeing’in İranlı havayolu şirketleriyle yaptığı milyarca dolarlık anlaşmanın iptal edildiğini anlatım etti.

İran’la imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) ardından yapılan anlaşmalar çerçevesinde şu ana kadar hiçbir teslimatın yapılmadığını vurgulayan yetkili, “İran’a şimdiye kadar hiç tayyare teslim etmedik ve artık lisansımız olmadığı için edemeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Boeing, yaklaşık 40 sene süren ambargo nedeniyle ABD’den yolcu uçağı ve tayyare yedek parçası satın alamayan İran’la Aralık 2016’da 16,6 milyar dolar ve Nisan 2017’de 3 milyar dolarlık iki pakt yapmıştı.

Boeing’in anlaşmaları iptal etmesine, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen ay KOEP’ten çekilme kararı alması ve 2015’te askıya alınan İran yaptırımlarının yeniden uygulanacağını açıklaması sebep oldu.

İran, ayrıca Fransız tayyare üreticisi Airbus ile yaklaşık 20 milyar dolar karşılığında 100 tayyare için pakt yapmıştı. Şu ana kadar İranAir’e 3 yolcu uçağının teslimatını yapan Airbus’ın ABD’nin yaptırımları yaz sonunda devreye girmeden daha çok teslimat yapmaya çalıştığı basına yansımıştı.

İran’da havayolu şirketlerinin ambargo nedeniyle tayyare filosu yenileyememesinin son 39 sene içinde 200’den çok tayyare kazasına ve 2 binin üzerinde insanın hayatını kaybetmesine yol açtığı belirtiliyor.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir