• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Borsa Analiz / BIST100 Tarihi Rekor!!!
fff

BIST100 Tarihi Rekor!!!

BIST100 Tarihi Rekor!!! 01.11.2017

Borsa İstanbul güne yüzde 0.34 oranında yükselişle 110 bin 512 puandan başladı. Gün içinde tarihi rekorlar kırıldı

İç piyasada gündem Merkez Bankası’nın son enflasyon raporu oldu. 2017 yılının enflasyon açısından zor bir yıl olduğunu belirten Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya 2017 için enflasyon beklentisini yüzde 8.7’den yüzde 9.8’e yükselttiklerini açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım’ın KKDF’nin sürekli hale geleceğini açıklaması piyasalara olumlu yansıdı.

Dün yerli oto ile yükselişe geçen Borsa İstanbul bugüne güne yüzde 0.34 oranında yükselişle 110 bin 512 puandan başladı. Açılışın hemen ardından gelen alımlarla birlikte 110 bin 626 puan seviyesine çıkan Borsa İstanbul tarihi rekorunu kırmış oldu. Önceki rekoru ise 110 bin 530 puandı.

Gün içinde alımlar güçlendi ve endeks ilk seansa yüzde 1.73 oranında yükselişle 112 bin 46 puandan girdi.

İkinci seans açılışta bankalar öncülüğünde yükselişini sürdüren endeks 113 bin 55 puanla tarihi zirvesine ulaştı.

ABD’den Türk bankalarına yaptırım olmayacak açıklamasının ardından bankacılık sektörü hisseleri yükselişini sürdürüyor. Garanti Bankası yüzde 4’ü aşkın yakın primle 10.88 lira seviyesine yükseldi. Akbank yüzde 4 prim yaparak 10.41 liraya ulaştı. Banka hisselerinin önemli bir kısmında yüzde 4’e varan primler yaşanıyor.

Bu arada mali endeks yüzde 3 prim yaparak 135 bin 824 puana ulaştı.

Analistler 110 bin 500 puanın üzerindeki yükselişlerle kar satışlarının gelebileceğini belirtti. Kar satışlarının alım fırsatı olduğunu belirten analistler 108 bin 500 puanın ise ana destek noktası olduğunu kaydetti.

KÜRESEL PİYASALAR

Petrol üreticisi ülkelerin kısıntıyı sürdüreceğine ilişkin açıklamalarla değerlenen petrol ile birlikte Asya borsalarında yükseliş meydana geldi. ABD’deki saldırıdan etkilenmeyen Wall Street’te hafif yükseliş yaşandı.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi, Güney Kore borsasındaki yüzde 1.2 yükselişin önderliğinde yüzde 0.7 prim yaptı. Japonya’nın Nikkei endeksi de yüzde 1.6 yükseldi. Uzmanlar ABD’de vergi indirimi beklentileri, ABD’nin uzun vadeli tahvil getirilerindeki geri çekilme ve petrol fiyatlarındaki yükselişin Asya hisse senedi piyasalarını yukarı taşıdığını belirtti. Ayrıca Güney Kore’nin son çeyrekte yedi yılın en hızlı, Tayvan’ın ise iki buçuk yılın en hızlı büyümesini kaydetmesi de kıta ekonomisinin gücünü koruduğuna işaret ediyor. Bunların yanı sıra ABD’de gayrı safi yurtiçi hasıla büyümesi de öncü verilere göre üçüncü çeyrekte yüzde 3 ile finansal krizden bu yana görülen ortalama büyüme olan yüzde 2’nin biraz üzerindeki seviyelerin aşıldığını gösteriyor. ABD borsaları geçen ayı Şubat’tan bu yana en büyük aylık kazanımı kaydederek kapattıktan sonra dün yine yükselişle kapandı. Dow Jones Ekim ayının tamamında yüzde 4.3, S&P 500 endeksi yüzde 2.2, Nasdaq ise yüzde 3.6 prim yaptı. Yatırımcılar ABD Başkanı Donald Trump ve kıdemli Cumhuriyetçi Parti üyelerinin hazırladığı vergi indirimi paketinin Kongre’den nasıl geçeceğini ve Trump’ın bir sonraki Fed başkanı için kimi aday göstereceğini izliyorlar. Beyaz Saray Trump’ın adayını yarın açıklayacağını belirtti.

haber kaynagını buradan ziyaret edebilirsiniz

Yazar admin

Check Also

THYAOhisse

THYAO Düzeltme Başladı mı?

THYAO, Türk Hava Yolları hisse senedi güncel grafik.. 08.02.2018 ABD DOW30 endeksi ile birlikte ABD …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir