• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Yatırım Makaleleri / Birikimlerinizi Değerlendirirken Bunlara Dikkat Edin
dgrln

Birikimlerinizi Değerlendirirken Bunlara Dikkat Edin

Öncelikle yatırım vadenizi olabildiğince uzun tutmaya çalışın ve ihtiyacınız olmayan bir para ile yatırım yapın. Borsa ile ilgili tapılan bir araştırmaya göre uzun vadeli yatırımlar kısa vadeye göre daha çok kazanç elde etmiştir. Bunu güncel grafiklere bakarak gözlemlemek mümkün.

 

Tekbir yatırım aracına değil çeşitli yatırım aracında birikimlerinizi değerlendirin. Yani elinizdeki %100 parayı  %100  hisse senedi piyasasına değil de o günkü şartlara göre %10 hisse senedi piyasası, %10 dolar, %10 fon gibi.. çeşitli araçlarda değerlendirin. Muhakkak maliyet düşürmek amaçlı elinizde nakit bulunsun. Böylece olası düşüş trendine yakalanma durumunuzda hem bekleme sürenizi kısaltmak için kademeli alım yaparak maliyet düşürmüş olursunuz hem de yükseliş trendini yakalayabilirsiniz.

Kısa vade yatırım yapıyorsanız ve artık yatırımlarınızda yanlış pozisyonlar açıyorsanız ara vermelisiniz. Bu konu tamamen insan psikolojisi ile ilgilidir. Örnek vermek gerekirse ardı ardına işlemler yapıyorsunuz ve kısa vadeli işlemlerinizin çoğunda kar  elde ettiniz. Jeopolitik ya da şirketsel olumsuz beklenmedik gelişen olaylarda düşeceği beklentisine girerek pozisyonunuzu kapattınız. Yaptığınız işlem yoğunluğu nedeni ile “her an düşebilir” algısı bazen bizi yanlış yönlendirebilir. Düşecek diye beklerken yükselebilir, yükselir diye beklerken kar satışları gelebilir.. Böyle işlemlerde terste kalma durumunda bir süre ara verip kafanızı toplama size iyi gelecektir.


Yazar admin

Check Also

hissesenedi

3 Adımda Hisse Senedi Piyasası

Bu yazımızda ilk defa borsa, hisse senedi piyasasına yatırım yapacak yatırımcılar için hızlıca ne yapmaları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir