• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / “Bedelli askerlik için şartlar belli oldu” iddiası
"Bedelli askerlik için şartlar belli oldu" iddiası

“Bedelli askerlik için şartlar belli oldu” iddiası

Seçimler öncesi gündeme gelen bedelli askerlikle ilgili seçimlerin ardından yeni gelişmeler yaşanıyor. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin tamamlanmasının ardından, bedelli askerliğe ilişkin yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Yeni Şafak’tan Kıymet Sezer’in haberine göre, çalışmalara başlayan hükümette, 26 ıslak ve 20 bin TL ücret öne çıktı. Bedelli ücretini ödeyenler askerlik hizmetinden muaf tutulacak. Bedelliden elde edilecek kaynak bütçeye gelir kaydedilmeyecek, savunma harcamalarına aktarılacak.

SEÇİM ÖNCESİ GÜNDEME GELMİŞTİ

24 Haziran seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ bedelli askerlik hakkında izah yapmıştı.

Açıklamalara göre, bedelli askerlik çalışmalarının seçim sonrasında yapılması planlanırken, Bozdağ, ekim ayını işaret etmişti.

ERDOĞAN: HASSAS OLMALIYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Bu bedelli askerlik konusunda Sayın Başbakan izah yaptı. Nasip olursa 24 Haziran’dan sonra derhal bu işe girmek olmaz, duygulu olmalıyız. Askerle çalışmamız gerek. Bir yanda Afrin var Sincar var, Kandil var. Ortak aklı oluşturur hayırlısıyla adımı atarız” ifadelerini kullanmıştı.

YILDIRIM: VATANDAŞLARIMIZ ÖNÜNDE ENGEL

Başbakan Binali Yıldırım, bedelli askerlik hakkında, “Toplam 5.448.858 şahıs var askerlikle ilişkisi devam eden. Ancak biz önümüzdeki sene 345.933 şahıs alabileceğiz. Bunu 345.933’e böldüğümüz vakit 15.7 yıl, yaklaşık 16 sene sürüyor. Bunların yaşlarını dondursak bile 16 sene boyunca askerlik bu vatandaşlarımızın önünde bir engel, mesele olarak devam edecek; gerçek bu” demişti.

CANİKLİ: HAZILIKLIYIZ

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra biz bakanlık olarak lüzumlu tüm çalışmaları yaptık.Şu anda biz hazırız, tüm alternatiflerimizle hazırız” diye konuşmuştu.

GEÇMİŞTE BEDELLİ ASKERLİK

2011 yılında kabul edilen bedelli askerlik düzenlemesinde 30 yaşını dolduranlardan 30 bin lira bedel alınmıştı. 2015 yılında çıkan bedelli askerlik düzenlemesinde ise 27 yaşını dolduranlardan 18 bin lira bedel alınmıştı.


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir