• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / BDDK yerli derecelendirme kuruluşu için düzenlemeyi yaptı
BDDK yerli derecelendirme kuruluşu için düzenlemeyi yaptı

BDDK yerli derecelendirme kuruluşu için düzenlemeyi yaptı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, mevzuat açısından tüzel kişilerin de iç olabileceği şekilde kuvvetli ve çeşitlendirilmiş ortaklık yapısına sahip müstakil mahalli bir derecelendirme kuruluşu kurulmasının önünü açabilecek düzenlemeleri yaptıklarını belirterek, “Bundan sonra da artık inşallah şirketin kuruluşu gerçekleşecek.” dedi.
Akben, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derecelendirme kuruluşlarının yetkilendirilmesine ve faaliyetlerine ilişkin esasların belirlendiği yönetmelikte değişiklik yaptıklarını, yeni yönetmeliğin bugün yürürlüğe girdiğini söyledi.

Türkiye’de memleket ihtiyaçlarını ve dinamiklerinin bilincinde güçlü, piyasa kabul edilirliği yüksek, müstakil mahalli bir kuruluşun kurulması yönünde uzun zamandan beri iş ve çabaları olduğunu anlatan Akben, artık bu çalışmaları sonlandırdıklarını anlatım etti.

Akben, mevzuat açısından tüzel kişilerin de iç olabileceği şekilde kuvvetli ve çeşitlendirilmiş ortaklık yapısına sahip müstakil mahalli bir derecelendirme kuruluşu kurulmasının önünü açacak düzenlemeleri yaptıklarını ve mevzuatı belirlediklerini aktararak, “Dün de Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve ilgili bankalarla bir toplantı yaptık. Bundan sonra da artık inşallah şirketin kuruluşu gerçekleşecek.” diye konuştu.

Söz konusu derecelendirme kuruluşunun veya kuruluşlarının kuruluşunda kendilerinin yer almayacağını belirten Akben, şunları kaydetti:

“Biz sadece kredi derecelendirme kuruluşunun kurulmasının önündeki engelleri kaldırdık, düzenlemeleri yaptık ve mevzuatı belirledik. Artık müessese aşamasına geçildi. Bizim belirlediğimiz yönetmelik ve şartlara müsait olanlar derecelendirme kuruluşunu kuracak. Kurulacak herhangi bir mahalli derecelendirme kuruluşuna bankalar, hususi kuruluşlar ve birçok yabancı müessese menfaat çatışmasını oluşturmamak kaydıyla ve bağımsızlığı etkilemeyecek ortaklık payları ile ortak olabilir. Şu anda TBB ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) üyesi bankalarımızdan bir müessese kurma konusunda talepler var. Geçenlerde bazı bölgesel ve uluslararası yabancı derecelendirme kuruluşları da ortak olmak istedikleri yönünde taleplerde ve bilgi alma isteğinde bulunmuştu. Bunun yanında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Finansal Kurumlar Birliği (FKB) üyeleri, Türkiye’nin belirli holding ve şirketleri ortak olabilir. Yani fazla geniş bir tabanı olmasını istek etmekteyiz. Burada mühim olan şirketin Türkiye’de kuruluyor ve mahalli dinamikleri olması.”

Akben, ülkemizin finansal piyasalarının ve bilhassa bankacılık sektörümüzün ihtiyaçlarını karşılayacak mahalli bir derecelendirme kuruluşunun en kısa zamanda kurulmasını istediklerini vurgulayarak, “TBB tarafında da çalışmalar yapıldı. Onlar da bu konudaki alt yapıyı düzenlediler. Artık bundan sonra ortakları kim olacak, hangi bankalar veya hususi şirketler ortak olabilecek kısmı TBB koordinasyonunda yürütülecek.” ifadelerini kullandı.

“BU KURULUŞUN BAĞIMSIZLIĞI ÖNEMLİ”

Akben, bugün yürürlüğe giren derecelendirme kuruluşlarının yetkilendirilmesine ve faaliyetlerine ilişkin esaslar yönetmeliğinin bağımsızlık bölümünde düzenlemeler yapıldığını anımsattı.

Kurulacak mahalli derecelendirme kuruluşu içerisindeki ortaklarda, tarafsızlığı gölgeleyecek veya ortaklık yapısı içerisinde müşterilerine farklı muamele gösterecek anlayışın olmaması gerektiğini belirten Akben, “Ondan ötürü yargıç bir anlayışın olmamasını istedik ve bu düzenlemeyi yaptık. Yurt dışındaki kuruluşlar ne yapmış diye emsallerine baktık. Bu kuruluşun bağımsızlığı önemli. Vereceği notların da Türkiye’deki tüm bankalar ve kuruluşlar tarafından doğru olarak değerlendirilmesi önemli. ” değerlendirmelerini yaptı.

Akben, derecelendirme kuruluşlarının en az üç yıllık tecrübeye sahip olması gerektiğine ilişkin de bir değişiklik yaptıklarını anlatım ederek, “Şirketlerin verdiği notların kalitesi ve bu neticede oluşacak notların bir tarihi, geçmişi olması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, düzenleme ile Kurulca bu 3 yıllık süre derecelendirme kuruluşunun yeterli sayı ve yaygınlıkta derecelendirme yapmış olması şartına bağlı olarak daha da azaltılabilecek.” diye konuştu.

BDDK’nın bugün yürürlüğe giren yönetmeliğinde, derecelendirme kuruluşlarının bağımsızlığı, piyasalarda kabul görmesi, derecelendirme faaliyeti, yetkisinin devamlı olarak iptali ile kuruma ve risk merkezine bildirim hükümlerinde değişiklikleri içeriyor.

Haberturk.com


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir