• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Başbakan Yıldırım: OHAL’in kaldırılması cihetine gidilecektir
Başbakan Yıldırım: OHAL'in kaldırılması cihetine gidilecektir

Başbakan Yıldırım: OHAL’in kaldırılması cihetine gidilecektir

Başbakan Binali Yıldırım, NTV diri yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Yıldırım, Avusturya’nın cami kapatma kararına ilişkin, “Fevkalade yanlış. Ne evrensel hukuk kurallarına ne AB değerlerine ne azınlıkların hukukuna sığacak karar. Böyle bir AB ülkesine, bu zihniyetteki yöneticilere AB nasıl emanet edilir? Bunu Avrupalıların takdirine bırakıyorum. Kendinden farklı düşünen, kendinden farklı inan insanlara tahammül gösteremeyenlerin Birliğin vizyonunu, hedeflerini gerçekleştirmek için ortaya ne koyacaklar ben merak ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Başbakan Yıldırım, olağanüstü hal konusunda da “Ümit ederim yakın zamanda olağanüstü hal meselesi yeni hükümetin gündeminde olacaktır ve kaldırılması cihetine gidilecektir.” diye konuştu.

 

“SAYGI DUYARIZ AMA GÜNDEMİMİZDE YOK”

“Gündemimizde af yok” diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“Sayın Bahçeli, bunu gündeme getirdi. Onlar ayrı siyasi parti, biz ayrı siyasi partiyiz. Buna saygı duyarız ama bizim gündemimizde yok. Bu kadar net. Seçimden sonra ne olur ne biter. Meclis kompozisyonu belli olmadan, Cumhurbaşkanlığı seçimi belli olmadan bu konuda ortaya bir formül koymak, bir düşünce ortaya koymak sağlıklı bir şey olmaz.”

Yıldırım, “MHP’yi dışlamak diye bir şey laf konusu olamaz. MHP’nin de AK Parti’yi dışlaması diye bir şey olamaz. Çünkü biz birlikte çıkmışız bu yola. AK Parti’de, MHP içinde bilgimiz dışında fazla lokal bazı olumsuzluklar olabilir ama bunları genele yaymak ve genelde oluyormuş gibi düşünmemiz laf konusu değildir. Her mitingimizde Cumhur İttifakı’na vurgu yapıyoruz. Aramıza fitne sokmaya çalışanlara fırsat vermeyeceğiz.” dedi.

Yıldırım, ”Kürt sorunu yok, PKK ve terör sorunu var. Fırat’ın Doğusu’ndaki sorunu bizim tercihimiz diplomasi ile çözmek.”

“ÖTESİ KANDİL DE MAHMUR DA SİNCAR DA OLABİLİR”

“Kuzey Irak’ta sınırın 30 kilometre derinliğinde, 300 kilometrekarelik alanda konuşlandık. Ötesi Kandil de Mahmur da Sincar da olabilir.” ifadelerini kullanan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Amerikalıların PYD/YPG ile iş birliği yaparken bize söyledikleri şu, ‘Bu bir tercih değil, mecburiyet’ neyin mecburiyeti, orası soru işareti olmakla beraber, ‘DEAŞ’ı yok etmek için zorunlu kaldık’ dediler. Bizce zorunlu değillerdi. Ama onun artık önemi yok, geride kaldı. Şimdi DEAŞ bitti kardeşim. Bu adamların ne işi var orada silahlarla? Amerika bizim müttefikimizse, NATO da ortağımızsa yapacağı tek şey var, ‘Hadi kardeşim verdik, güle güle işinize, verin silahları, oturun oturduğunuz yerde’ bunun dışında bir tutum dostluğa sığmaz.”

BEDELLİ ASKERLİK

Yıldırım, bedelli askerlikte ıslak ve ücret haberlerinin gerçekle alakası olmadığını belirterek, “Yeni idare gündeme alacaktır. Ayrıntılı bir çalışma şu anda laf konusu değil. Yeni hükümetin kalıcı çözüm üretmesi gereken bir konu. 15 Temmuz’dan sonra profesyonelleşmeye sürat verdik. ”

İMAR BAŞVURULARI

Türkiye’de ne yazıkki imara aykırılığı olan binalar yapılmış. Projesini uygularken eklenti yapmış, ölçülerini değiştirmiş, balkonu yok balkon yapmış. Bir de devletin arazisine gidip ev yapmış. O kadar fazla imara aykırılık var ki. İzmir’în yüzde 62’si imara müsait değil. İstanbul da ondan aşağı değil. Doğalgaz bağlanamıyor, alt bina hizmetleri verilemiyor. Bugünün problemi değil 40 yıllık birikmiş bir problem. Yapılan yanlışa gözlerimizi kapatmıyoruz bunları Bina Kayıt belgesi veriyoruz. Bina Kayıt belgesi binaya kullanma hakkı veriyor.

HT


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir