• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Bakan Tüfenkci: Hem kur, hem de enflasyon düşecek
Bakan Tüfenkci: Hem kur, hem de enflasyon düşecek

Bakan Tüfenkci: Hem kur, hem de enflasyon düşecek

 Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, iktisat üzerinde yapılan operasyonlara, spekülasyonlara, olumsuzluklara karşın Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini söyledi.

Kredi derecelendirme kuruluşları ve birtakım finans çevrelerinin baskılarına ülkenin boyun eğmediğini belirten Bakan Tüfenkci, bunun en güzel örneğinin TİM tarafından açıklanan mayıs ayı verileri olduğunu anlatım etti.

Tüfenkci, AK Parti’nin iktidara geldiği devre ihracatının 36 milyar dolar olduğunu, günümüzde ise son 12 aylık ihracatın 161,7 milyar dolara yükseldiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Her ay büyüyerek devam ediyoruz. Bu ay önümüzdeki günlerde de büyümeye devam edeceğiz. Dolar, avro ve Döviz kuru üzerinden finansal araçlarla Türkiye’yi sıkıştırmaya çalışanlar, bilhassa ülkemizin dinamiklerini görmeleri gerekir. Türkiye’yi tanımıyorlar, Türk insanını, esnafını, sanayicisini, yatırımcısını tanımıyorlar. Türkiye her vakit krizlerden büyüyerek çıkan bir ülkedir. Türk girişimcisi de zor zamanları fırsatlara çevirerek yoluna devam etmiştir. Türkiye’de bir kriz algısı oluşturmaya çalışanlar, bu rakamlar açıklandıkça utangaç olmaya devam edecekler.”

– “Sanayinin çarkları dönüyor”

Bakan Tüfenkci, endüstri sitelerindeki esnaftan büyüme ve daha geniş yerlerde üretim yapmak konusunda talepler geldiğini anlattı.

Esnafın, sanayicinin işinin başında olduğuna işaret eden Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Bunu şunun için anlatım ediyorum, küçük, orta ve aka ölçekli sanayilerimizin çarkları dönüyor. Endüstri üretimi her ay artarak devam ediyor. Bu sağlıklı bir işaret. 24 Haziran’dan sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ve başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni hayata geçirdiğimizde Türkiye bu algılara, operasyonlara maruz kalmayacak. Ben inanıyorum ki hem döviz hem kur hem de enflasyon düşme eğiliminde olacak. Bu üçü birbirine bağlı bir sarmal oluşturuyorlar. Bu sarmalı kırmak bizlerin elinde. Biz milletimizin desteğiyle tedbirlerimizi şimdiden devreye soktuk ve Merkez Bankamızın almış aldığı kararlar etkisini gösterdi ve göstermeye devam edecek.”


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir