• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Aysal: Yapılandırma henüz masaya gelmedi
Aysal: Yapılandırma henüz masaya gelmedi

Aysal: Yapılandırma henüz masaya gelmedi

Unit Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Aysal, BloombergHT’de Gökhan Şen’in Finans Merkezi programında soruları yanıtladı. Son dönemde kurda yaşanana harekete dair değerlendirmede bulunan Aysal şunları kaydetti:

Ekonomik kurallar fizik kuralları gibidir

“Reel sektör olarak bizim inandığımız bir şey var, ekonomik kurallar fizik kuralları gibidir, değişmezler. Aynı sebepler aynı neticeleri doğurur. Bunun da kolay bir izahati vardır, bugün Döviz yükseliyorsa ülkemize giren döviz miktarı azalıyor, daha fazla nakit çıkıyor”

Aysal, medyada yer saha yapılandırma haberlerine ilişkin yapılandırmanın borçların ödenememesi anlamına gelmeyeceğini, ödeme sürelerin uzatılması demek olduğunu aktardı.

“Yapılandırma, borçlar ödenemiyor değil.Sadece art ödeme endişeleri dolayısıyla süreleri uzatılıyor. 2011’de dolar 1.5 TL idi, şu anda dolar 4.5 TL. O vakit elektrik fiyatı 8 cente geliyordu TL bazında, bugün 4 cente geliyor. Demekki bir yanlışlık var. Bu yanlışlık piyasadan ya da makroekonomik gelişmelerden ötürü olabilir. Bunun düzeltilmesi gerekir onun için de yapılandırmaya gidilir”

Aysal hangi şirketlerde yapılandırmaya gidileceği iddialara da açıklık getirdi, “yapılandırma olayı henüz masaya gelmedi” açıklamasını yaptı.

“Hepsi için böyle bir şey yok sadece bir şirketimiz için çıktı. O şirketimiz de yapılandırma olayı henüz masaya gelmedi. Ama ilerde gelmek zorunda. Bütün gazşa çalışan elektrik santrallerinin hepsinin durumlarını bugünden gözden geçirmeleri, istikbal senelerde mesele çıkmaması için bugün lüzumlu tedbirleri almaları gerekmektedir. Bankalarla görüşülüp görüşülmediği sorularına “Henüz öneri aşamasındayız. Yeniden fizibilite ve süreleri gözden geçiriyoruz. Burada her iki tarafı da memnun edici bir karar almak lazım” dedi.


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir