• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Avrupa’da oy verme işlemi sona erdi
Avrupa'da oy verme işlemi sona erdi

Avrupa’da oy verme işlemi sona erdi

Avrupa’da 7 Haziran’da başlayan ve 13 gün devam eden Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Türk seçmenlerin oy kullanma işlemi Birleşik Krallık dış sona erdi.

Birleşik Krallık’ta ise mahalli saat ile 21.00’de sandıklar kapanacak.

Avrupa genelinde 28 ülkede yaşayan yaklaşık 2,5 milyon Türk seçmeni için 63 temsilcilikte kurulan sandıklarda, 13 gün süren Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi oylama süreci bugün saat 21.00’de tamamlandı.

Tüm vatan dışında 60 memleket ve 123 temsilcilikte sandık açılmıştı.

Türk nüfusunun yoğun olduğu Almanya, Fransa, Belçika ve Avusturya’da kamu oylamasına yoğun alaka gösterilirken, Avrupa genelinde katılımın, geçen sene anayasa değişikliği için yapılan halkoylamasına katılımdan çok olduğu öğrenildi.

Türkiye’nin Kopenhag Muavin Konsolosu Çağrı Yüceer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşlara seçime gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkür etti.

Yüceer, “Gelen vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz, sandık kurulu görevlilerimiz halkın iradesinin tecelli etmesi için özveriyle çalıştılar.'” dedi.

Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sayılarak mühürlenen ve torbalara konulan oylar, yarın havayolu ile Türkiye’ye gönderilecek.

– Gümrük ve hudut kapılarında oy verme işlemi devam ediyor

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, Türkiye’deki gümrük kapılarında 24 Haziran saat 17.00’ye kadar oy kullanabilecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması durumunda ise Türkiye’de 8 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek seçim için, Avrupa’daki Türk seçmen, 30 Haziran Cumartesi gününden 4 Temmuz Çarşamba gününe kadar 5 gün boyunca mahalli saat ile 09.00’dan 21.00’e kadar oy verebilecek.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir