• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / Arife günü kartlı alışveriş rekoru bekleniyor
Arife günü kartlı alışveriş rekoru bekleniyor

Arife günü kartlı alışveriş rekoru bekleniyor

Ramazan Bayramı hazırlığı ve okulların kapanmasının ardından başlayan yaz tatili alışverişine hazırlanan perakende sektörü, bu sene 14 Haziran Perşembe gününe denk gelen arife günü 2,3 milyar TL’lik kartlı alışveriş rekoru bekliyor.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, sevgi ve paylaşımın insanı insan yapan en mühim özellikler arasında yer aldığını belirterek, yılbaşı, hususi günler ve dini bayramların, insanların sevdiklerine iyi dileklerini bildirme, bir araya gelip hususi anları paylaşma fırsatı sunduğunu kaydetti.

Hediyeleşmenin, bu paylaşımın bir yansıması olarak hususi günlerin vazgeçilmez geleneklerinden birini oluşturduğunu anlatım eden Öncel, şunları kaydetti:

“Özel günler öncesi yapılan hediyelik alışveriş perakende sektörünün cirolarına müspet katkı yapıyor. Örneğin geçen sene Ramazan Bayramı’nın arife günü olan 24 Haziran’da yaklaşık 1,8 milyar TL ile kartlı alışveriş rekoru kırıldı. Bu yılki Ramazan Bayramı arifesinde ise kartlı alışveriş cirosunun yüzde 25 artarak, 2,3 milyar TL’lik kartlı ödeme yapılmasını bekliyoruz. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre 2017’de arifeyi de kapsayan 4 günlük bayram döneminde ise kartlarla 4,1 milyar TL’lik ödeme gerçekleştirildi. Yine BKM verilerinden devinim edersek geçen sene Ramazan Bayramı’nda kartlı ödemelerin yüzde 21’i marketlere, yüzde 14’ü giyime, yüzde 8’i ise aş sektörüne yapıldı.”

– “Yeni bir rekor sürpriz olmayacak”

 

Öncel, mevsim etkisi dolayısıyla son yıllarda bayram ve yaz tatili alışverişinin aynı döneme denk geldiğini anımsatarak, markaların bu durumu da göz önünde bulundurarak hazırlıklarını yaptığını söyledi.

Başta market, giyim ve restoran olmak üzere müşteriler için fazla cazip sürprizler hazırladıklarını vurgulayan Öncel, “Özellikle çikolata ve şekerlemeler ile çocuk giyim ve restoran cirolarında yüzde 25’in üzerinde artış bekliyoruz. Öte yandan, mevsim etkisiyle plaj kıyafetleri satışlarında da ağırbaşlı bir sıçrama olacağını söyleyebiliriz.” dedi.

Öncel, 8 Haziran’da okulların kapandığını ve bugünden itibaren bayram ve tatil alışverişi ile perakende sektöründe ağırbaşlı bir canlanma olacağını öngördüklerini belirterek, “Tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi bu sene da en yoğun alışverişin arife günü olacağını şimdiden söyleyebilirim. Arife gününe denk gelen 14 Haziran Perşembe günü kartlı alışverişte yeni bir rekor bizim için sürpriz olmayacak.” diye konuştu.


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir