• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / “Ana gündem ekonomi olmalı”
"Ana gündem ekonomi olmalı"

“Ana gündem ekonomi olmalı”

 İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Seçim bitti, artık Türkiye için icraat zamanı, ana gündem ekonomi olmalı. Başta kur oynaklığı, enflasyon ve cari aleni olmak üzere ekonomimizin esas sorunlarına odaklanarak kalıcı çözümler üretmemiz ve finansal istikrarı sürdürmemiz gerekiyor.” dedi.

İSO Meclisi’nin haziran ayı olağan toplantısı, “Yılın İkinci Yarısına Başlarken Dünya ve Türkiye’deki Ekonomik Gelişmelere Sanayimizin Öncelikleri Açısından Bir Bakış” ana gündemi ile gerçekleştirildi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Bahçıvan, toplantının açılışındaki konuşmasında, küresel ticaret savaşlarının yeni ve tedirgin edici bir ebat kazandığına dikkati çekerek, ABD ve Çin arasında karşılıklı ticareti sınırlayıcı önlemlerin alındığı korumacılık rüzgarının ABD ile Avrupa ülkeleri arasında da ayrışmaya sebep olduğunu vurguladı. 

Ticaret savaşlarının kapsamının genişlemesinin ve restleşmelerin şiddetlenmesinin, küresel büyümenin geleceği açısından kaygı yarattığını dile getiren Bahçıvan, “ABD, Çin kaynaklı ithal ürünlere 6 Temmuz’dan itibaren 34 milyar dolarlık ek gümrük vergisi kesmeye başlayacak. Çin’in ceza vergilerine karşılık vermesi halinde ceza kapsamına alınacak mahsul miktarının 450 milyar dolara çıkacağı anlatım ediliyor. Öte yandan Trump, Harley-Davidson’ın Avrupa pazarına yönelik üretimini tarifeler nedeniyle vatan dışına taşıma kararı almasını eleştirerek işi tehdide kadar vardırdı. Bizi yakından ilgilendiren komşu pazarlarımız İran, Irak ve Ürdün’de de sanayicilerimizi de ilgilendiren farklı farklı mahsul gruplarında son haftalarda art arkaya korumacı önlemler alınıyor.” diye konuştu.

Bahçıvan, ticaret savaşlarının korumacılık alanında ipin ucunun kaçmaya başladığına dikkati çekerek, “Bu vaziyet üreticiden tüketiciye, ihracatçıdan ithalatçıya birçok kesimi menfi etkiliyor. Sertleşecek misillemelerle ülkeleri içe kapanma noktasına götüren korumacılık, aka çatışmaların habercisi. Umarız dünya barışı ve huzuru adına işler o noktaya varmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Artık icraat zamanı”

Türkiye ekonomisindeki gelişmelere değinen Bahçıvan, son dönemde kur artışları ve arkasından gelen ürem hamlelerinin sanayi üzerinde ağırbaşlı bir baskı yarattığını, enerji ve emtia fiyatlarının artmasının yanında ticari kredi faizlerinin yüzde 25’lere yaklaşan yüksek oranlarda seyretmesinin yatırım yapmayı zorlaştırdığını ve finansman yükünü artırdığını kaydetti.

Bahçıvan, “Seçim bitti, artık Türkiye için icraat zamanı. Ana gündem ekonomi olmalı. Başta kur oynaklığı, enflasyon ve cari aleni olmak üzere ekonomimizin esas sorunlarına odaklanarak kalıcı çözümler üretmemiz ve finansal istikrarı sürdürmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden sanayiciler olarak beklentileri olduğunu dile getiren Bahçıvan şunları kaydetti:

“Bakanlıkların birleştirilerek sadeleştirilmesini müspet buluyoruz. Nitelikli üretime dayalı nitelikli büyümeye müsait bir kalkınma anlayışına gereksinim duyuyoruz. İhracatımızın kompozisyonunda ağırbaşlı bir dönüşüm sağlamamız kaçınılmaz. AK Parti’nin seçim beyannamesinde ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payının yüzde 4’ten yüzde 15’e çıkarılması hedefi son radde doğru ve anlamlı. Yüksek katma kıymetli üretim yapısı için en aka ihtiyaç; nitelikli bir eğitim ve nitelikli insandır. Eğitimde nitelik standartları sistemli bir şekilde takip edilmeli, eğitmenlerin niteliği güçlendirilmeli ve mesleki eğitime gereken ehemmiyet verilmelidir.

Yine yüksek teknolojili yatırımlarının finansman ihtiyacını karşılayacak yeni kuşak bir kalkınma bankası modelinin oluşturulması öncelik taşımaya devam ediyor. Kalıcı yatırım yapacak yabancı kapital gelişine ehemmiyet verilmeli. Kıdem tazminatı sorunu BES modeli misal alınarak çözüme kavuşturulmalı. Sanayi yatırımlarında ‘Emlak Sanayi’ modeli ile arazinin rant amaçlı kullanımının da önüne geçilmeli. KDV alacaklarının sanayiciye ödenmesi ve kayıt dışılıkla daha etkin mücadele hayata geçirilmesi. Yine Ar-Ge, yenilikçilik, dijital dönüşüm ve sanayi bölgeleri önümüzdeki dönemin en mühim mevzu, bahis başlıkları.”

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir