• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / AMB/Villeroy: Merkez bankaları küresel ekonomiyi tekrar kurtaramayacak
AMB/Villeroy: Merkez bankaları küresel ekonomiyi tekrar kurtaramayacak

AMB/Villeroy: Merkez bankaları küresel ekonomiyi tekrar kurtaramayacak

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu üyesi Francois Villeroy de Galhau, merkez bankalarının artan küresel belirsizliğin etkilerinin tamamını frenleyemeyeceğini belirtti. 

Bir yandan Fransa Merkez Bankası’na liderlik yapan Villeroy, Paris’te Perşembe günü düzenlenen konferansta, “Diğer siyaset yapıcıları tarafından oluşturulan belirsizliği tümüyle telafi edemeyiz, veya bunların etkilerini tamamen karşılayamayız” dedi ve “Fiyat istikrarı şartımız için gereken her şeyi -ne noksan ne fazla- yerine getireceğiz” diye konuştu. 

Merkez bankalarından yetkililer, küresel finansal krize cevap vermede liderlik rolünü üstlenirken siyasetçiler, kararsız kalmışlardı. Ancak 2008 krizinden sonra eşi benzeri görülmemiş parasal teşvikler ile geçen 10 yılın ardından popülist politikaların getirdiği yeni riskler ve ticaret savaşı, küresel ekonomiyi sarsıyor. 

Çarşamba günü Portekiz’de düzenlenen bir panelde, AMB Başkanı Draghi, Fed Başkanı Powell, Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda ve Avustralya Merkez Bankası lideri Lowe, artan uluslararası ticaret geriliminin şirketler arasındaki güvene ziyan vererek küresel ekonomik büyümeyi tehlikeye soktuğu konusunda uyarıda bulunmuştu. 


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir