• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / ABD’li ekonomistler Fed toplantısından ne bekliyor?
ABD'li ekonomistler Fed toplantısından ne bekliyor?

ABD’li ekonomistler Fed toplantısından ne bekliyor?

ABD Merkez Bankasının (Fed) Başkan Donald Trump’ın eleştirilerinden sonraki ilk toplantısında ürem artırması beklenmiyor.

Amerikalı ekonomistler, Fed’in bu akşam TSİ 21.00’de sona erecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına ilişkin beklentilerini AA muhabiriyle paylaştı.

High Frequency Eonomics’in Başekonomisti Jim O’Sullivan, FOMC’nin siyaset faizini yüzde 1,75-2,00 aralığında sabit tutarken, eylül toplantısına yönelik ürem beklentilerini yükselteceği öngörüsünde bulundu.

Öte yandan, toplantının karar metninde piyasalarda kısmen “güvercin” olarak nitelendirilebilecek bir değişikliğin yapılabileceğine işaret eden OSullivan, şunları kaydetti:

“Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre’ye 17 Temmuz’da verdiği nakit politikası sunumunda kademeli sıkılaşmaya ‘şimdilik’ eklemesini yaparak ürem artırım sinyallerini zayıflattı. Bu ekleme aslında şahin ya da güvercin olmaktan ziyade sözel yönlendirmenin azaltılacağı açıklamasıyla uyumluydu. Bu nedenle, önceki toplantı metinlerinde yer saha ‘kademeli sıkılaştırma’ cümlesine şimdilik ibaresinin veya benzerinin eklenebileceğini düşünüyorum.”

FOMC’nin haziran toplantısının ardından yayımladığı metinde, “Komite, federal fonlama oranında kademeli ek artırımlar yapılmasının, ekonomideki sürdürülebilir büyüme, kuvvetli iş gücü piyasası şartları ve yüzde 2 simetrik enflasyon hedefiyle uyumlu olduğunu öngörüyor” ifadeleri kullanılmıştı.

Metinde, diğer bir değişiklik beklemediğini belirten Jim O’Sullivan, nakit politikasının genişlemeci ve risklerin dengeli olarak tanımlanmaya devam edeceği beklentisini dile getirdi.

– “Şimdilik ibaresinin karar metnine gireceğini düşünmüyorum”

Moody’s Analytics Direktörü Ryan Sweet ise FOMC’nin faizleri sabit tutacağı toplantının karar metninde kayda paha bir değişikliğe gitmeyeceği öngörüsünde bulundu.

Sweet, kademeli sıkılaştırmaya ilişkin ifadelere şimdilik sınırlamasının getirilmeyeceğini belirterek, “Kademeli ibaresi, Fed’in iletişiminin temeli oldu. Powell’ın kademeli sıkılaştırmaya şimdilik kelimesini eklemesi, Fed’e iktisat beklenenden daha iyi ya da daha fena giderse planlarını yeniden ayarlama kapısını açtı. Buna karşın, Fed’in ‘şimdilik’ ibaresini ağustos toplantısının karar metnine ekleyeceğini sanmıyorum” diye konuştu.

Toplantının karar metninde yükselen ticaret gerilimlerinden kaynaklanan belirsizliğe atıfta bulunmasının düşük bir olasılık olduğunu düşünen Sweet, enflasyona yönelik değerlendirmede ise gelen veriler ışığında kozmetik bir değişiklik yapılabileceğini belirtti.

– “Belirsizlik ve tepkilere rağmen iki ürem artışı sinyali bekliyoruz”

Capital Economics’in ABD ekonomisti Andrew Hunter da Fed’in ürem artırımı için eylül toplantısını bekleyeceği beklentisini paylaştı.

Hunter, “Fed’in bu hafta nakit politikasında değişiklik yapması mümkün görünmüyor ancak toplantı metninin ticaret politikasına yönelik belirsizlik ve Trump’tan gelen tepkilere rağmen bu sene iki defa daha ürem artırılacağı sinyalini vermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Fed’in kademeli ürem artırımlarını durdurması için lüzumlu şartların oldukça uzakta olduğunu düşünen Hunter, enflasyon yukarı yönlü devinim ettiği sürece ürem artışlarına devam edeceği öngörüsünde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı yorumların Fed’in bağımsızlığının tehdit edilmesi şeklinde yorumlanmasına rağmen nakit politikasını etkilemesinin mümkün olmadığını vurgulayan Hunter, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fed Başkanı Powell’ın görevine 4 yıllığına atandığı ve Yönetim Kurulu’na 3 üyenin daha namzet gösterildiği göz önüne alındığında, Trump’ın nakit politikasını etkilemesi zor görünüyor. Piyasalar da Trump’ın açıklamalarını görmezden gelmeyi çoktan öğrendi. ürem artırım beklentilerinin son haftalarda artması da bunu gösteriyor.”

ABD Başkanı Trump, geçen hafta, Fed’in ürem artırmasını eleştirerek, “Bu konuda mesut değilim ama iktisat için neyin en iyi olduğunu düşünüyorlarsa onu yapmalarına ruhsat veriyorum” diye konuşmuştu.

AA


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir