• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / AB-ABD ticaret savaşı arabaya sıçradı
AB-ABD ticaret savaşı arabaya sıçradı

AB-ABD ticaret savaşı arabaya sıçradı

Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasında muhtelif ürünlere karşılıklı gümrük vergileri konmasıyla başlayan ticaret savaşlarına araba de iç oldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve geldikten sonra uygulamaya koyduğu ticaret politikaları Avrupa ülkelerinde rahatsızlık yarattı.

ABD’nin korumacı iktisat politikaları ve ticari kararlarının geleneksel müttefiki konumunda olan AB’yi etkilemesiyle de yaşanan rahatsızlık ve ayrışma, somut ticari misillemelere dönüştü.

ABD’nin, milli emniyet gerekçesiyle Trump döneminde yürürlüğe koyduğu ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri uygulama kararına AB ülkelerini de iç etmesi iki blok arasında ticaret savaşının fitilini ateşledi.

Karşılık olarak atılan adımlarla AB ve ABD arasındaki ticari uzlaşmazlıklar artarken, başlayan ticaret savaşlarında gündeme son olarak otomobiller iç oldu.

ABD Başkanı Trump, 9 Mart’ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamış ve AB’ye bu vergilerden 1 Haziran’a kadar geçici muafiyet tanımıştı.

AB, ABD’nin yakın müttefiki olduğunu ve milli emniyet tehdidi olmadığını gerekçe göstererek ABD’nin gümrük vergilerinden sürekli bir biçimde muaf tutulma çağrısında bulunmuştu. Taraflar arasında yapılan müzakereler sonucu AB, ABD’yi kararından vazgeçiremedi.

Ticari misillemeler devam ediyor

ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri uygulamaya başlamasıyla yaşanan ihtilafı Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) taşıyan AB, kısa bir süre evvel ticari misillemeyi de başlattı.

ABD’nin devreye aldığı ek gümrük vergileri konusunda dengeleyici tedbirler saha AB, 22 Haziran’dan itibaren ABD’den ithal edilen mısır, barbunya, pirinç, mısır gevreği, fıstık ezmesi, yaban mersini, portakal suyu, viski, puro, sigara, tütün, ruj, kot pantolon, nevresim, ayakkabı, lavabo, merdiven, vantilatör, motosiklet, yat, tekne, tüp ve çelik gibi yüzlerce farklı ürüne yüzde 25 gümrük vergisi yürürlüğe koydu.

AB, laf konusu adımıyla ABD’nin ürünlerine yönelik yekün 2,8 milyar avroluk bir ek gümrük vergisi getirdi. AB ayrıca, 3,6 milyar avroluk ek dengeleyici tedbirlere de gelecekte başlanacağını bildirdi.

AB’nin kararının ardından ABD Başkanı Trump, Avrupa’dan ithal edilen bütün araçlara yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulama tehdidinde bulundu.

ABD’nin ticaret konusunda art adım atmayacağına dikkati çeken Trump, “AB tarafından ABD’ye, aka şirketlerine ve çalışanlarına uzun zamandır uygulanan tarifeler ve ticaret bariyerleri, yakında parçalanıp kaldırılmazsa ABD’ye gelen bütün arabalarına yüzde 20 gümrük vergisi getireceğiz. Burada üretsinler.” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ise ABD’nin bu adımı atması halinde yeni bir ticari misilleme yapılacağını belirterek, “Eğer ABD, Avrupa’dan ithal edilen arabalara yönelik gümrük vergilerini yükseltmeye karar verirse bizim de karşılık vermek dışında bir seçeneğimiz olmaz.” dedi.

ABD, AB’den araba ve yedek parça ithalatının güvenliğini değerlendirecek

ABD Başkanı Trump’ın, Paris İklim Anlaşması ile İran Nükleer Anlaşması’ndan çekilmesi, NATO üyelerine daha çok savunma harcaması yapması çağrısı ve Kanada’da yapılan G7 Zirvesi’nde hazırlanan netice bildirisine imza atmama kararlarının ardından gergin bir sürece giren müttefik ilişkileri, laf konusu ticari konulardaki uzlaşmazlıklarla ticaret savaşı halini aldı.

Bu aşamadan sonra ABD Ticaret Bakanlığı, AB’den araba ve yedek parça ithalatının bir emniyet riski oluşturup oluşturmadığını değerlendirecek.

ABD, var durumda AB üyesi ülkelerden ithal otomobillere yüzde 2,5, kamyonetlere de yüzde 25 gümrük vergisi uyguluyor. AB ise ABD otomobilleri ithalatını yüzde 10 gümrük vergisine tabi tutuyor.

Otomobile ek gümrük vergisinin ekonomik etkileri büyük

Volkswagen, Daimler ve BMW gibi mühim Alman araba üreticilerinin ABD’de de aka üretim tesisleri bulunuyor.

Söz konusu ek gümrük vergilerine araba sektörlerinin girmesinin ekonomik etkilerinin aka olacağı düşünülüyor. AB ekonomisi ve uluslararası ticaretinde otomobiller mühim yer tutuyor.

Verilere göre, AB firmaları ABD’ye yıllık yaklaşık 48 milyar avroluk araba satıyor. Bu satışın yarıdan fazlasını Alman firmaları gerçekleştiriyor. Araba sektörü, AB çapında yaklaşık 12 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor. Sektör, AB GSYH’sinin de yüzde 4’ünü sağlıyor.

Söz konusu ticari restleşmenin sadece AB ve ABD’yi değil, küresel ekonomiyi etkileyebilecek sonuçlara sebep olabileceği düşünülüyor.


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir