• BIST1000 %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • STERLIN 0.00%
  • ALTIN (gr)0,00 %
  • ALTIN (ons) 0.00%
  • PETROL %
Ana sayfa / Güncel Haberler / 54 yıl kapalı kalan havalimanından 422 bin yolcu taşındı
54 yıl kapalı kalan havalimanından 422 bin yolcu taşındı

54 yıl kapalı kalan havalimanından 422 bin yolcu taşındı

Kastamonu’da 54 sene atıl kaldıktan sonra 2013 yılında faal hale getirilen havalimanı, aradan geçen 5 yılda 422 bin yolcuya hizmet verdi.

Kentte 1959 yılında yapılan ancak açılışında bir pervaneli uçağın inmesinin ardından bir daha kullanılmayan havalimanının işler hale getirilmesi amacıyla 2012 yılında çalışma başlatıldı.

Yapılan 100 milyon liralık yatırımla 2013 yılının Temmuz ayında hizmete alınan Kastamonu Havalimanının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Kastamonu’nun yarım asırlık rüyasını gerçeğe dönüştürüyoruz.” sözleriyle yapıldı.

Geçmişte vatandaşlar tarafından “Adı var kendisi yok” diye anılan Kastamonu Havalimanından artık her gün Türk Hava Yolları, haftada 3 gün ise Pegasus Hava Yolları tarafından İstanbul’a tarifeli uçuşlar yapılıyor.

Kastamonu’nun yanı dizi Karabük, Çankırı, Sinop gibi etraf illere de hitap eden havalimanı, aradan geçen 5 yılda 422 bin yolcu tarafından kullanıldı.

– Yolcular vakit kazandıkları için memnun

Havalimanını kullanan Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal İbret, AA muhabirine, akademik dünyanın dışarıya açılmasında havalimanının fazla aka önemi bulunduğunu söyledi.

İbret, “Burası sadece Kastamonu’ya değil, Çankırı, Karabük, Çorum gibi illere de hizmet veren bir havalimanı. Yurt dışı gümrüğünün açılmasını, Kastamonu’nun İzmir, Antalya gibi turizm bölgelerine de açılmasını istiyoruz. Bu sayede Kastamonu’nun daha da gelişeceğini düşünüyorum. Havalimanının açılmasında emeği geçen kuruluş çalışanlarına, siyasilere, valiliğimize, hükümetimize, devletimize teşekkür ederiz.” dedi.

Kastamonu Üniversitesi öğrencisi Makedonya göçmeni Hasan Tut da havalimanından fazla memnun olduğunu dile getirerek, “Kastamonu’yu tercih etmemdeki en aka etmen havalimanı oldu. Havalimanı vakit kazanmamızı sağlıyor. İşlerimizi kolaylaştırıyor.” dedi.

Satiye Çolak da İstanbul’dan Kastamonu’ya uçakla 45 dakikada geldiklerini belirterek, “Otobüs yolculuğu yorucu oluyor. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Çok rahat şekilde geldik. Otobüsle 7-8 saatte geliyorduk.” diye konuştu.

Mustafa Çakır da 73 yaşında olduğunu, uzun yıllar böyle bir olanak bulamadıklarını söyleyerek, “Dört dörtlük bir yatırım oldu. Ben ilk kere uçağa bindim. Çok memnun kaldım. Otobüs yolculuğundan fazla iyi. 8 saatte gittiğimiz yolu 1 saatte gidiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

 


Yazar admin

Check Also

Rusya'da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat PMI düşüşünü sürdürdü

Rusya’da imalat endüstri PMI, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan gerileyerek 48,1 puana düştü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir